پرش به

تصویر
- - - - -
فوری

مشکل در اجرای برنامه های ویندوز

فوری

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
2 پاسخ برای این موضوع

#1 ارسالی 18 اوت 2015 - 11:03

• %100██████████
  • Anonymous
  • 107 ارسال
    Last Visit 15 ساعت قبل
  • Slogan : در اوج قدرت مرد باش
  • Country :
  • Name : mehran_viper

سلام به دوستان گل

دوستان من یه مشکلی دارم که وقتی برنامه های Hack از جمله : کریپتر . vantomrat . یا اسپمر ها رو اجرا میکنم این ارور پیش میاد

تازه دیروز ویندوز میزدم تو زدن ویندوز هم این ارور میومد البته از چند تا ویندوز استفاده کردم بازم اومد و اخر به ضور نصب کردم      خب شما ویندوز رو کنار بزارید همین مشکل اجرا نشدن برانامه ها رو بهم بگید

خیلی ممنون میشم

اینم تصویر

http://s5.picofile.c...834/Capture.PNG

میگم یکی نیس به اینا بگه کارایی که شما الان میکنید قبلا برای ما خاطره بود ؟

:)) :32: :)) :32: :))

#2 ارسالی 18 اوت 2015 - 05:41

Mr.Khatar
+5,348
  • Anonymous
  • Leaders
  • 1,595 ارسال
    Last Visit
  • Slogan : Hello Security
  • Country :
  • Name : who am i

درود

برای رفع مشکلتون

اگر از آنتی ویروس Eset استفاده میکنید کلا غیر فعالش کنید (پیشنهاد ما مایکروسافت سیکوریتی هست)

رفع ارور The application was unable to start correctly (0xc000007b). Click ok to close the application 

پکیج روبه رو را دانلود کرده و محتویات آن را در مسیر C:\\Windows\System32 کپی کنید .

برای دانلود پکیج DLL اینجا کلیک کنید

We Are Iranian Aonymous

:biggrin:

Google is a Game For Us

#3 ارسالی 18 اوت 2015 - 06:47

Salio
+236
  • %90█████████▒
  • VIP
  • 90 ارسال
    Last Visit سپتامبر 09 2016 10:57
  • Slogan : NEVER BACK DOWN
  • Country :

با سلام به دوست عزیزم

همین طور که می بینید علت این ارور را مایکروسافت علل زیر عنوان می کند

fix 0xc00007b error "the application was unable to start correctly"

there may be multiple reasons as to why you might receive 0xc00007b error when trying to run an application on a windows machine. 0xc000007b error usually comes from mixing up 32bit environment with 64bit one. For example 32bit application loads a 64bit dll causing 0xc000007b error.

Solution 1
In most cases it's .NET framework causing issues. This can easily fixed by re-installing latest .NET framework from [link] 

Solution 2
Re-install the application that you are trying to run. It sounds simple but the application data files could be corrupt or missing. This could be caused by a installation that did not complete successfully or by a virus.

Solution 3
Running the application as an administrator could fix this error. Right click on the program shortcut or program .exe file, then click on Properties, and on the Compatibility tab. Check the Run this program as an administrator box, and click on OK

Solution 4
Restart your computer as some applications require restart after installation to function properly.

Solution 5
Run Windows update as it can provide application fixes and updates. Furthermore it installs missing drivers and updates the outdated ones like graphic card drivers. Windows 7 / 8 / 8.1 users need to search for "windows update". select all important and optional updates and click on the "install updates" button. If you use Windows XP navigate navigate to Windows Update by choosing Start > All Programs > Windows Update. When the scan is complete,Click the Review and Install Updates link. Finally press the "install now" button

فکر کنم کاملا واضح صحبت کرده است

ودرجایی دیگر حاج اقا بیل گینس می گویند

Turn off your antivirus software before starting the installation

امیدوارم مفید باشد s-saxcp; 

البته مستر خطر عزیز هم دقیقا درست گفتند یعنی در اولین راه حل عدم وجود یا ناقص بودن فریمورک است که احتمالا با را ه حل خطر عزیز حل می شود وهمچنین غیرفعال کردن انتی ویروس هم یک راه حل دیگر است که خطر عزیز گفتند

ممنونم

ویرایش شده توسط Salio 18 اوت 2015 - 06:52 .

همچنین به فوری نیز برچسب خورده است

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی

رفتن به اول صفحه | Back To UP